Stłuczona obudowa – czy korzystanie z uszkodzonego telefonu jest bezpieczne?

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Telefony obecnie towarzyszą nam niemal w każdym momencie życia. Z tego względu są też narażone na wiele uszkodzeń – często upadają, zostają zalane lub zgniecione.

Czasami urządzenie nadal działa mimo powstałego defektu. Możemy wtedy nie odczuwać pilnej potrzeby udania się do serwisu. Czy jednak korzystanie z uszkodzonego telefonu zawsze jest bezpieczne?

Stłuczenie obudowy lub ekranu – co zrobić w takiej sytuacji?

Pęknięty ekran lub obudowa telefonu to najczęstsze z pojawiających się uszkodzeń podczas użytkowania urządzeń. Czasami stłuczenie jest tak rozległe, że uniemożliwia korzystanie ze smartfona, szczególnie jeśli ucierpi także digitizer, odpowiedzialny za sterowanie dotykiem. Wtedy konieczna jest wizyta w serwisie. Ważne jednak, aby wybrać odpowiednią osobę do naprawy telefonu, która wykona wymianę ekranu lub obudowy rzetelnie i da nam gwarancję na swoje usługi. W przeciwnym razie ryzykujemy awariami poważniejszymi niż samo pęknięcie.

Czasami jednak uszkodzenie jest na tyle niewielkie, że zastanawiamy się nad opłacalnością naprawy. Jeżeli jesteśmy w stanie przyzwyczaić się do funkcjonowania z pękniętym ekranem lub obudową, a uszkodzenie ma formę niewielkiego pęknięcia, to nie trzeba od razu decydować się na wymianę wyświetlacza. Jednak jeżeli uszkodzenie jest poważne i rozległe, to dla własnego bezpieczeństwa warto zanieść telefon do zaufanego serwisu.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez HelppA Serwis (@helppaserwis)

W jaki sposób uszkodzenie obudowy lub wyświetlacza telefonu może być niebezpieczne?

Skruszony wyświetlacz lub szklana obudowa występująca w niektórych modelach telefonów mogą okazać się niebezpieczne dla użytkownika. Postępujące pęknięcia mogą skutkować odrywaniem się niewielkich odłamków szkła, które stanowią ryzyko uszkodzenia skóry. Samo przesuwanie palcem po dotykowym ekranie lub trzymanie w dłoni sprzętu z uszkodzoną obudową również może prowadzić do powstawania ran. Jednocześnie powierzchnia naszych telefonów jest zwykle brudna i pokryta różnego rodzaju mikroorganizmami, które przy kontakcie z raną mogą prowadzić do rozwoju groźnych infekcji.

Ponadto czasami podczas upadku telefonu dochodzi do rozlania się ekranu. Takie uszkodzenie nie tylko utrudnia korzystanie ze smartfona, lecz także ma negatywny wpływ na zdrowie. Półpłynne monomery ciekłokrystaliczne, które są składnikiem wyświetlaczy, gromadzą się w organizmie i nie są degradowane w środowisku. Ich działanie na ludzkie ciało nie jest jeszcze w pełni znane, jednak warto unikać kontaktu z pękniętym ekranem o rozlanym wyświetlaczu, aby nie narażać się na ekspozycję na te chemikalia.

Jak zapobiegać uszkodzeniom obudowy i ekranu telefonu?

Najlepszym rozwiązaniem jest zabezpieczenie swojego urządzenia. Przede wszystkim warto zainwestować w trwały i solidny case na telefon. Na rynku dostępne są pancerne modele, które chronią obudowę sprzętu przed uszkodzeniami. Odpowiednia grubość krawędzi pozwala także zwiększyć bezpieczeństwo wyświetlacza, ponieważ po upadnięciu, ekran nie ma kontaktu z podłożem dzięki wystającym brzegom etui.

Dodatkowo od razu po zakupie telefonu warto zabezpieczyć jego wyświetlacz, naklejając szkło hartowane. Dzięki niemu ekran nie ulega zarysowaniom i pęknięciom, a jeżeli się pojawią na powierzchni, to wystarczy wymienić samo szkło. Taki proces jest zdecydowanie tańszy i szybszy niż wymiana całego wyświetlacza. Dostępne są także naklejane folie ochronne, jednak w przeciwieństwie do szkła, nie chronią ekranu przed pęknięciami w wyniku upadku, a jedynie przed zarysowaniem.

Zdj. główne: Ali Abdul Rahman/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Przygotowanie do pracy za granicą – kluczowe aspekty dotyczące zatrudnienia w branży ogrodnictwa
/
Przygotowanie do pracy za granicą – kluczowe aspekty dotyczące zatrudnienia w branży ogrodnictwa
Poznaj kluczowe zagadnienia dotyczące procesu przygotowania do pracy w zagranicznym ogrodnictwie. Rozwiązuj problemy związane z legalnością, kwalifikacjami, kulturą i barierą językową.
Stojaki rowerowe – funkcjonalne i wygodne rozwiązanie dla miłośników dwóch kółek
/
Stojaki rowerowe – funkcjonalne i wygodne rozwiązanie dla miłośników dwóch kółek
Stojaki rowerowe to popularne rozwiązanie dla osób, które chcą zapewnić swoim jednośladom bezpieczne i wygodne miejsce do przechowywania. W tym artykule przedstawimy dlaczego warto zainwestować w stojaki rowerowe oraz jakie modele są obecnie dostępne na rynku.
Jak skutecznie zarządzać archetypami w budowaniu twojej marki osobistej?
/
Jak skutecznie zarządzać archetypami w budowaniu twojej marki osobistej?
Odkryj znaczenie archetypów w budowaniu efektywnej marki osobistej. Dowiedz się, jak właściwie zarządzać nimi na co dzień dzięki temu praktycznemu przewodnikowi.