Jak działa SSL?

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

SSL jest protokołem sieciowym, który dzięki wykorzystaniu algorytmów szyfrujących, zapewnia bezpieczne połączenie pomiędzy przeglądarką internetową a serwerem, na którym znajduje się strona internetowa. Aby SSL mógł działać prawidłowo, niezbędny jest odpowiedni certyfikat bezpieczeństwa, wystawiony przez Urząd Certyfikacji.

Protokół SSL

Protokół SSL opiera się zazwyczaj na szyfrowaniu asymetrycznym, co oznacza, że do odszyfrowania danych potrzebne zawsze są dwa klucze: publiczny oraz prywatny. Pierwszy jest udostępniony przez serwer publicznie, natomiast drugi jest utrzymywany w sekrecie i używany tylko po stronie serwera.

Wchodząc na stronę internetową, nasza przeglądarka pobiera klucz publiczny serwera – za jego pomocą szyfruje dane w taki sposób, że tylko serwer, z którym nawiązano połączenie, będzie je mógł odszyfrować. Przesłane dane są odszyfrowywane za pomocą klucza prywatnego serwera.

Dzięki zastosowaniu tej techniki mamy pewność, że nawet jeśli ktoś wykradnie nasze dane, będą one dla takiej osoby bezużyteczne, ponieważ bez znajomości jednego z kluczy, prawdziwa zawartość informacji nigdy nie zostanie ujawniona. Prawdopodobieństwo, że ktoś złamałby taki klucz, jest bliskie zeru, ponieważ większość serwisów korzystających z SSL stosuje klucze co najmniej 256-bitowe, co oznacza 2^256 prawdopodobieństw. Złamanie takiego klucza zajęłoby lata.

Zdj. główne: Dan Nelson/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak zrozumieć i skutecznie negocjować odszkodowania za infrastrukturę energetyczną na prywatnej posesji
/
Jak zrozumieć i skutecznie negocjować odszkodowania za infrastrukturę energetyczną na prywatnej posesji
Dowiedz się, jak przeprowadzić skuteczne negocjacje dotyczące odszkodowań za wpływ infrastruktury energetycznej na nieruchomości prywatnej. Poznaj prawne aspekty, strategie negocjacyjne i praktyczne porady.
Jak prawidłowo dobrać i zamontować akcesoria hamulcowe do naszego motocykla?
/
Jak prawidłowo dobrać i zamontować akcesoria hamulcowe do naszego motocykla?
Przeczytaj o metodach dobierania oraz montażu akcesoriów hamulcowych do twojego jednośladu. Porady ekspertów, porównanie popularnych modeli oraz praktyczne wskazówki.
Czy druk 3D zmienił świat mody?
/
Czy druk 3D zmienił świat mody?
Odkryj, jak innowacyjna technologia druku 3D przekształca świat mody, wprowadzając rewolucję w projektowaniu i produkcji odzieży.