Centralne odkurzanie – zasada działania, montaż i koszty

Centralne odkurzanie – zasada działania, montaż i koszty
AGD
/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Nienawidzisz odkurzać i szukasz rozwiązania, które pozwoli Ci utrzymać porządek w domu w prostszy sposób? Pomocne może być centralne odkurzanie, które instaluje się pod posadzką i w ścianach. Dlatego ten sposób warto przemyśleć na etapie projektowania lub remontu domu, gdyż wymaga dość inwazyjnych zmian. Rury do centralnego odkurzania są sprytnie ukryte w bryle budynku, a widoczne pozostają jedynie gniazda ssące oraz jednostka centralna.  

Jeśli zastanawiasz się nad centralnym odkurzaniem we własnym domu, musisz wiedzieć, że odpowiedni projekt oraz bezbłędny montaż to klucz do sukcesu. Szukając specjalistów z tego zakresu, upewnij się, że firma jest sprawdzona, najlepiej poproś o referencje zadowolonych klientów. Odpowiednie rozmieszczenie rur i instalacji może sprawić, że tradycyjne odkurzanie zastąpi bardziej innowacyjna metoda.

Jak działa centralne odkurzanie?

Decyzja o instalacji centralnego odkurzania może na zawsze odmienić twoje życie i podejście do sprzątania. Jest to rozwiązanie, które świetnie sprawdzi się zarówno w niedużym domu jednorodzinnym, jak i w okazałej rezydencji, czy hotelu. Centralne odkurzanie składa się z agregatu, czyli urządzenia zewnętrznego zasysającego powietrze, które najczęściej znajduje się w pomieszczeniu gospodarczym oraz systemu rur połączonych z gniazdami ssącymi. Dzięki rozprowadzeniu rur w odpowiednich miejscach w domu możemy łatwiej utrzymać w nim porządek i pozbyć się kurzu z podłogi. To ogromna zaleta, że system jest schowany pod posadzką i w ścianach, dzięki czemu nie ingeruje on w estetykę i wygląd wnętrz.

Jak przebiega proces sprzątania z użyciem centralnego odkurzania?

Kiedy mamy zamontowany w domu system centralnego odkurzania, sprzątanie staje się bardzo proste i szybkie.

  1. W pierwszej kolejności należy rozwinąć przewód, który jest sprytnie ukryty w skrzynce na ścianie.
  2. Po rozwinięciu rury, na potrzebną nam długość ustawiamy dźwignię blokującą tak, aby zablokowała ona dalsze rozwijanie się węża.
  3. Do wyciągniętej rury doczepiamy rękojeść ze ssącą rurą i szczotką.
  4. Odkurzamy przestrzeń wokół nas.
  5. Aby przejść do następnego gniazda, należy odpiąć rękojeść, zwolnić dźwignię i zassać węża do instalacji.
  6. Operację należy powtórzyć w momencie przejścia na następne stanowisko.

Jakie zalety ma centralne odkurzanie?

Osoby, które decydują się na instalację centralnego odkurzania w swoim domu, podkreślają, że główną zaletą jest jakość czyszczenia powierzchni. Odkurzacz podłączony do ssących rur działa w dużo większym podciśnieniu, dlatego lepiej zbiera kurz oraz zanieczyszczenia z podłogi. Ponadto bakterie, roztocza i inne niesprzyjające zdrowiu drobnoustroje są wydalane na zewnątrz budynku. Jest to znakomite rozwiązanie dla alergików.

Centralne odkurzanie jest cichsze niż tradycyjny odkurzacz. Nie przeszkadza pozostałym domownikom, a osoba sprzątająca może sobie umilać czas, słuchając ulubionej muzyki. Kolejnym plusem jest fakt, że ten sposób odkurzania domu jest wygodny i nie tak obciążający dla kręgosłupa. Zamiast nosić ciężki sprzęt między piętrami, wystarczy wyjąć rurę z przygotowanego wcześniej miejsca w ścianie i podłączyć rękojeść ze szczotką. Warto pamiętać, że nie należy sprzątać centralnym odkurzaniem kurzu budowlanego, bo może prowadzić to do zatkania rur.

Montaż i koszty centralnego odkurzania w domu

Instalację centralnego odkurzania najlepiej jest zlecić profesjonalnej firmie. Wówczas jedna ekipa odpowiada za projekt, sprzęt oraz montaż systemu. Rury użyte do centralnego odkurzania są specjalnie przystosowane do tego typu sprzątania. Najczęściej systemy są importowane z USA lub Kanady. Montaż centralnego odkurzania powinien być rozplanowany we wszystkich pomieszczeniach. Gniazd ssących nie musi być bardzo dużo, gdyż zazwyczaj zasięg węża sięga nawet do 100 m kwadratowych. Warto zamontować gniazdo również w garażu, dzięki czemu będziemy mogli odkurzać samochód.

Jakie są koszty centralnego odkurzania?

Cena takiego systemu zależy od kilku czynników, przede wszystkim od powierzchni domu oraz modelu urządzenia. Dodatkowy koszt poniesiemy jeśli projekt będzie wymagał skomplikowanych i niestandardowych rozwiązań. Centralne odkurzanie w budynku o wielkości około 200 m kwadratowych to wydatek rzędu 3-4 tysięcy złotych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Audyt finansowy: Klucz do pewności i efektywności
/
Audyt finansowy: Klucz do pewności i efektywności
Optymalizacja finansów dla Twojej firmy. Sprawdź wartość audytu finansowego.
Jak zakupić odpowiednie akcesoria do twojego bagażnika na rowery?
/
Jak zakupić odpowiednie akcesoria do twojego bagażnika na rowery?
Poznaj nasze porady od ekspertów, jak dobrze wybrać akcesoria do bagażnika na rowery dla zwiększenia komfortu i bezpieczeństwa podczas podróży.
Odkrywając sekrety kuchni: nieznane fakty o popularnych składnikach
/
Odkrywając sekrety kuchni: nieznane fakty o popularnych składnikach
Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, skąd pochodzą Twoje ulubione składniki? Przybliży Cię to do nieznanych faktów o popularnych produktach kuchennych.