8 porad na temat rozsądnego ogrzewania mieszkania

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Rachunki za ogrzewanie i ciepłą wodę niejednego właściciela mieszkania przyprawiają o ból głowy. Czy rozsądne korzystanie z ogrzewania pozwala zaoszczędzić?

Jak korzystać z ciepła systemowego?

Z ciepła systemowego należy korzystać rozsądnie – dzięki temu można zadbać o środowisko oraz zmniejszyć rachunki za ogrzewanie.

1. Nie zasłaniaj kaloryfera

Zasłonięty kaloryfer to marnowanie energii niezbędnej do ogrzania pomieszczenia. Gdy jest zasłonięty, to ciepło jest blokowane. Jeśli kaloryfer odstrasza swoim wyglądem, to warto wymienić go na dekoracyjny grzejnik, który można zakupić już za kilkaset złotych.

Jeśli zdarza Ci się suszyć ubrania na kaloryferze, to zaprzestań tych praktyk. Suszenie odzieży na kaloryferze powoduje utratę aż 10% ciepła.

2. Zamontuj ekrany zagrzejnikowe

Dzięki zamontowaniu ekranów zagrzejnikowych za kaloryferem można zaoszczędzić aż 5% ciepła. Taki dodatek można wykonać samodzielnie z tektury, styropianu i folii aluminiowej.

3. Sprawdź sprawność grzejników

Nieodpowietrzony grzejnik nie dostarcza wystarczającej ilości ciepła, dlatego tak ważne jest regularne odpowietrzanie. Wielkość jednostek grzejących powinna być dostosowana do wielkości  pomieszczenia, w którym się znajdują. Jeśli kaloryfery będą za małe, to pomieszczenie nie będzie efektownie ogrzewane.

>> Zobacz: Jak prawidłowo wietrzyć pościel?

4. Stale kontroluj temperaturę w pomieszczeniach

Temperaturę w pomieszczeniu dostosuj do indywidualnych preferencji – można to zrobić za pomocą termostatu, który zamontowany jest przy kaloryferze. W pomieszczeniach w zależności od ich przeznaczenia powinna być zróżnicowana temperatura:

  • w sypialni zalecana jest temp. około 20°C, co zapewnia lepszy sen;
  • w dziennym pokoju temp. powinna oscylować w okolicy 21°C;
  • w łazience najwyższa temp. powinna być około 24°C.

Gdy wychodzisz z domu, warto ustawiać termostat na niższą temp. – najlepiej o kilka stopni. Należy pamiętać, aby nie ustawiać zbyt niskiej temp, ponieważ można szybko wyziębić pomieszczenia. Na ponowne nagrzanie zostanie zużyte więcej energii niż na utrzymanie niższej temperatury.

Jeśli nie chcesz stale kontrolować ciepła na termostatach, to warto zainwestować w inteligentne termostaty, które wystarczy zaprogramować na cały dzień. Warto uwzględnić przy tym indywidualne preferencje domowników.

5. Wietrz pomieszczenia krótko i intensywnie

Wietrzenie pomieszczeń wpływa na samopoczucie domowników i zapobiega powstawaniu grzybów i pleśni. Jeśli obawiasz się smogu, to warto zaopatrzyć mieszkanie w oczyszczacz powietrza lub rośliny.

Zanim zaczniesz wietrzyć, zakręć kaloryfer. Pamiętaj, że wietrzenie nie może trwać dłużej niż 15 min, jest to optymalny czas, aby nie wyziębić pomieszczenia.

6. Wymień okna na nowoczesne

Wymiana okien na szczelne i nowoczesne jest kosztowną inwestycją, lecz dzięki temu można zatrzymać ciepło w pomieszczeniach. Pamiętaj, aby nie zasłaniać okien w słoneczny dzień – jest to naturalne ciepło, które ogrzewa pokoje. Na noc należy zasłaniać okna, aby nie powodować strat ciepła.

7.  Zatrzymuj ciepło w pomieszczeniach wspólnych

Oszczędzaj ciepło nie tylko w swoim mieszkaniu, lecz również w częściach wspólnych. Warto zwrócić uwagę, czy drzwi w częściach wspólnych są dobrze zamknięte. Za ogrzewanie części wspólnych budynku płacą wszyscy lokatorzy.

8. Oszczędzaj ciepłą wodę

Korzystaj racjonalnie z ciepłej wody. Wybierz baterie z termostatem, dzięki temu nie będziesz tracił niepotrzebnie wody podczas ustawiania temperatury i ciśnienia. Warto również zamontować perlatory, które obniżają zużycie wody.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak wybrać idealne narzędzie do cięcia kamienia? Przewodnik po tarczach i piłach diamentowych
/
Jak wybrać idealne narzędzie do cięcia kamienia? Przewodnik po tarczach i piłach diamentowych
Dowiedz się, jak dobrać idealne narzędzie do cięcia kamienia. Porównaj różne tarcze i piły diamentowe, by zrozumieć, jaka technika najlepiej sprawdzi się w Twoim projekcie.
Jak osłony mieszkowe mogą przedłużyć żywotność twoich maszyn przesiewających?
/
Jak osłony mieszkowe mogą przedłużyć żywotność twoich maszyn przesiewających?
Dowiedz się, jak odpowiednie osłony mieszkowe mogą znacząco wydłużyć żywotność twoich maszyn przesiewających i zmniejszyć przestoje w produkcji.
Jak prawidłowo wybrać i zastosować deski tarasowe?
/
Jak prawidłowo wybrać i zastosować deski tarasowe?
Poradnik dla osób poszukujących odpowiedniejszych desek tarasowych, z informacjami o rodzajach desek, ich zastosowaniu i kluczowych krokach wyboru.