Artykuł sponsorowany
Zeszyty, segregatory, teczki – przez nasze domy i biura co roku przewija się masa artykułów biurowych, których potencjał nie zawsze zostaje wykorzystany w pełni. Niezapisany do końca zeszyt? Opróżniony segregator? Jeśli kiedykolwiek zdarzyło Ci się trzymać w ręce takie przedmioty i zastanawiać, do czego mogą się jeszcze przydać, ten artykuł jest dla Ciebie!
Jeśli sklep papierniczy to regularny przystanek na twojej trasie zakupowej, na pewno posiadasz wiele artykułów papierniczych, zarówno do użytku biurowego, jak i szkolnego, którym przydałoby się dać drugie życie. Co jednak zrobić z zapisanymi w połowie zeszytami, poszarzałymi teczkami i widocznie zabrudzonymi segregatorami? Odpowiedzią są, jak zawsze, robótki ręczne.
Jeśli posiadasz dobrej jakości zeszyt z twardymi okładkami, gratulacje! Właśnie trzymasz w rękach podstawę do stworzenia kartki z życzeniami w naprawdę nietypowej formie.
Rozłóż zeszyt mniej-więcej w połowie. Pierwsze dwie kartki pozostaw rozprostowane, natomiast następną kartkę pod spodem z każdej strony zawiń do grzbietu zeszytu, aby tworzyły swego rodzaju wybrzuszenia. Przymocuj pozostawione kartki do zewnętrznych krawędzi zeszytu, tak by utworzyły kształt otwartej księgi. Na grubym, nieprzebijającym papierze dopasowanym do rozmiarów zeszytu napisz lub wydrukuj życzenia i przyklej je do otwartych stron zeszytu. Następnie udekoruj je wedle uznania – klejem z brokatem, farbą w sprayu, wstążeczkami i naklejkami…wybór należy do Ciebie! Twoja księga-kartka jest gotowa!
Najprostszą odpowiedzią jest: wyrzucić, ale dlaczego marnować bardzo dobry materiał na organizer na biurko? I tak są one wykonywane z tektury o podobnej grubości, co segregatory, dlatego równie dobrze możesz wykonać je sam, zmniejszając liczbę śmieci i oszczędzając kilka złotych.
Zacznij od zaplanowania liczby i wysokości przegród, które chciałbyś mieć na biurku. Następnie skup się na docięciu segregatora do pożądanych kształtów. Wstaw kartonowe przegródki, dzieląc wnętrze segregatora na mniejsze części. Tutaj nasza wskazówka – jeśli zależy Ci na stabilnej, wysokiej przegrodzie, wykorzystaj grzbiet i część ścianek jednego segregatora i wstaw je do środka drugiego, a następnie przymocuj zszywkami. Utworzony w ten sposób pojemnik powinien być stabilny i łatwy do przenoszenia.
Wnętrze ukończone? W takim razie czas na dekorację. Możesz po prostu odświeżyć wyblakłe kolory segregatora, zmienić je kompletnie np. farbą w spreju, albo okleić go folią dekoracyjną, dodatkowo usztywniając utworzone pojemniki.
To pomysł, do którego najlepiej wykorzystać poszarzałe teczki. Wystarczy skrócić lub zwęzić je, odcinając wyrobione rogi – to najczęściej pierwszy element, wskazujący na ich zniszczenie. Pozostałą tekturę należy wymościć – w tym celu wewnątrz musimy przykleić z jednej strony paski niezbyt grubego, maksymalnie pół centymetrowego materiału izolacyjnego, w który będą wbijane kolczyki. Może to być gąbka bądź np. cienka folia używana do bezpiecznego pakowania kruchych przedmiotów. Drugą stronę wewnątrz teczki należy okleić jednolitą warstwą tego materiału, natomiast zewnętrzną stronę należy udekorować według uznania. Książka na kolczyki gotowa!
Fot.: Karolina Grabowska/pexels.com