Zapewnienie odpowiedniego brzmienia to jedno z najważniejszych zadań w trakcie tworzenia własnego kina domowego. Przekonajmy się, jakie głośniki wybrać!
W przypadku kina domowego zależeć nam będzie na jak najlepszym odwzorowaniu muzyki i dźwięków z filmu w naszym salonie czy sypialni. Ważnym aspektem będzie więc rozłożenie samych głośników, kolumn lub soundbarów. Prawdziwi maniacy kina mogą się zdecydować na wszystkie z tych akcesoriów, nie zawsze wpłynie to jednak na znaczącą poprawę wrażeń akustycznych. Przeanalizujmy kilka podstawowych formatów głośników i kolumn.
Głośniki 5.1 są przeznaczone do dużych pomieszczeń, w których kolumny nie wyglądałyby zbyt estetycznie lub nie ma na nie miejsca blisko telewizora. Standard 5.1 oznacza, że mamy do czynienia z pięcioma głośnikami i jednym subwooferem. To dosyć standardowe rozwiązanie, które zapewnia świetne doznania dzięki przestrzenności dźwięku.
Głośniki 2.0 lub kolumny 2.0 to rozwiązania przede wszystkim dla niewielkich pomieszczeń. Mogą być zastosowane na przykład w sypialni, gdzie zazwyczaj nie mamy aż tak dużo miejsca na sprzęt, a sam telewizor jest przymocowany do ściany lub umieszczony na meblu, na którym ciężko zmieścić subwoofer. W takim rozłożeniu głośnika niskotonowego po prostu nie ma. Jego brak rekompensowany jest lepszym basem w samym urządzeniu, jednak dosyć często nie jest to rozwiązanie optymalne.
Zestawy kolumn mogą występować w przeróżnych konfiguracjach. Możemy spotkać się z prostymi układami, takimi jak wyżej wymienione 2.0, a także z bardziej „egzotycznymi” zestawami z jednostką centralną, ogromnym subwooferem i kilkoma kolumnami do umieszczenia w całym pomieszczeniu.
Soundbary – proste, płaskie, popularne. Są ostatnio niewątpliwie bardzo modnym wyborem. To po prostu głośnik, który jest ulokowany poziomo pod telewizorem. Takie rozwiązanie sprawdza się szczególnie w mniejszych pomieszczeniach.
Większa liczba głośników w danym zestawie przekłada się na lepsze doznania przestrzenne. Konfiguracja 3.1.2 z dwoma głośnikami umieszczonymi pod sufitem zapewni nam wielokierunkowy dźwięk, który sprawi, że poczujemy się jak uczestnicy sceny, która odgrywa się na ekranie. Zestaw 2.0 ma z kolei bardzo ograniczone możliwości – zazwyczaj dźwięk wydaje nam się „płaski”. Nie oznacza to jednak, że zawsze musimy inwestować w najdroższe rozwiązania. Idealne kino domowe musi przede wszystkim wpasować się w nasze osobiste potrzeby. Warto wziąć także pod uwagę ilość dostępnego miejsca w pomieszczeniu.
Podczas wyboru musimy kierować się przede wszystkim tym, w jakiej przestrzeni będziemy oglądać filmy. W małej sypialni nie musimy inwestować w najdroższe rozwiązania. Moc standardowych głośników w zupełności wystarczy, by zapewnić nam odpowiednią oprawę audio, a modele z dobrym brzmieniem można nabyć już za kilkaset złotych.
Warto skupić się także na innych, bardziej zaawansowanych kwestiach. Kiedy zaplanujemy przestrzeń, musimy przejść do wyboru samego sprzętu. Na rynku dostępnych jest wiele przeróżnych propozycji. Przekonajmy się, na co zwrócić uwagę w trakcie podejmowania decyzji o zakupie głośników do telewizora.
Moc kupowanych głośników musi być wyższa niż moc tych wbudowanych w telewizor. To absolutna podstawa, bez której nie zapewnimy sobie odpowiednich doznań akustycznych. Najtańsze głośniki mają moc około 20 W. W tanich telewizorach spotkamy dosyć podobne układy o mocy 10,16 czy 20 W, jednak nie będą one prezentowały tak czystej barwy dźwięku, jak podłączony zestaw. Moc topowego sprzętu może z kolei sięgać ponad 100 W.
Istotnym zagadnieniem jest też zakres pasma przenoszenia. Warto wybierać rozwiązania, których pasmo obejmuje częstotliwości co najmniej od 50 do 20 000 Hz. Optymalna wartość, którą możemy spotkać w największej części głośników, to 20–20 000 Hz. Szersze pasmo zapewnia lepsze doznania dźwiękowe. Ludzkie ucho może wychwycić nawet niższe i wyższe tony.
Przed podjęciem decyzji warto zapoznać się z recenzjami użytkowników forów internetowych. W przypadku sprzętu audio zawsze istnieje pewne ryzyko nietrafionego zakupu. Powinniśmy pamiętać, że opinie pisane są najczęściej przez laików. Podczas ich czytania należy zwrócić uwagę także na użycie odpowiednich narzędzi testowych.
Wybór idealnych głośników nie jest łatwy. Pomocne może okazać się sprawdzenie działania interesującego nas układu w sklepie. Pamiętajmy jednak, że akustyka w naszym domu jest zupełnie inna niż w hali sklepowej. Nie ma jednego, uniwersalnego przepisu na zakup sprzętu audio. Musimy dokładnie czytać opisy, kupować produkty o wysokiej mocy (szczególnie do dużych pomieszczeń), poprawnym paśmie przenoszenia i pozytywnych recenzjach.
W trakcie wyboru głośników musimy zwrócić uwagę także na ich łączność. Standardem powoli staje się Wi-Fi i Bluetooth, ale w tańszych modelach wciąż będziemy musieli korzystać ze złączy audio. Dostęp do sieci może otworzyć przed głośnikiem nowe możliwości. Istnieje oprogramowanie, które w pełni wykorzysta jego potencjał – na przykład asystenci głosowi.
Warto także inwestować w głośniki, które bezpośrednio obsługują aplikacje takie jak Spotify – to bardzo przyjemny dodatek. Niektóre telewizory, soundbary i kolumny zintegrowane są we wspólnej sieci IoT. Możemy wtedy korzystać z nich z poziomu smartfona. Takie rozwiązania są jednak droższe.